niedziela, 14 listopada 2010

Numeracja szydełek Tulip, Daily, Orient i czeskich

Coraz mniej szydełkuję, coraz mniej piszę, ech...
Ale ponieważ ostatnio słyszę wiele pytań na temat numeracji szydełek przytaczam stosowną tabelkę, która przedstawia jak się ma numer szydełka do wielkości w milimetrach. Rzecz dotyczy szydełek Tulip, ich doskonałego odpowiednika Daily, szydełek czeskich z plastikową rączką oraz szydełek Orient (z plastikową rączką). I pewnie wielu innych szydełek też :)

4 komentarze:

 1. Właśnie nie jestem pewna, czy czeskie pod to podpadają, tam przecież 0 jest najgrubsze, a 8 najcieńsza :/ Mnie z pomiarów wyszło, ze 0 z białą rączką to jest jakieś 2,5 - 2,7 mm, zaś 8 to ok. 1 mm - ale nigdzie nie znalazłam potwierdzenia swoich kombinacji z noniuszem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wypadku szydełek z białą rączką rozmiar 2 to około 2mm, rozmiar 0 jest większy, a 4, 6 i 8 drobniejsze

   Usuń
 2. Się zgadza, Truscaveczko :) Czeskie szydełka z rączką mają pięć rozmiarów: 0, 2, 4, 6 i 8. Numerowi 0 odpowiada jednak 1,75mm, numer 2 to 1,5mm, numer 4 to 1,25 mm, nr 6 to 1mm a "ósemka" w rzeczy samej blisko jest 1 mm, bo wynosi 0,9mm.
  O ile jednak dobrze pamiętam, wielkość szydełka określa się nie za pomocą obmierzenia suwmiarką główki albo haczyka szydełkowego, ale maksymalnej grubości nitki, która w całości schowa się pod onym haczykiem. Ale się mogę mylić...

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam po wyróżnienie: http://kasiulkoweprace.blogspot.com/2011/01/chusta-od-beti-i-pierwsze-wyroznienie.html

  OdpowiedzUsuń