środa, 5 sierpnia 2009

Coś morelowego - jak zmajstrować

Spódniczka:


Schemat:


Muszę bezwstydnie przyznać, że ta spódniczka mi się podoba, a i Modelka ją polubiła. Gdyby ktoś chciał sobie zmajstrować podobną - zamieściłam schemat. Sama go nabazgrałam, więc zapewne czytelność jest znikoma. Może opis będzie czytelniejszy:
1. rząd to oczka łańcuszka. Ilość dostosować do obwodu w pasie lub talii (zależnie od tego, gdzie spódniczka będzie noszona). Rząd zamknąć oczkiem ścisłym.
2. rząd to słupki: w każde oczko łańcuszka z poprzedniego rzędu wkłuć jeden słupek. Zamiast pierwszego słupka wykonać 3 o. łańc. Rząd zamknąć oczkiem ścisłym.
3. rząd to słupki przeplatane oczkami łańcuszka: 3 sł., 3 o. łańc. - w te dziurki wpleciemy później gumkę lub sznureczek, żeby nam spódniczka nie spadała. Rząd zamknąć oczkiem ścisłym i każdy następny też, nie będę się powtarzać.
4. rząd: w każdy słupek poprzedniego rzędu wbijamy po jednym słupku, na mostkach z łańcuszka robimy 2 sł., 3 o. łańc., 2 sł.
5. rząd: na mostkach z łańcuszka robimy 1 sł., 3 o. łańc., 1 sł., w każdy słupek poprzedniego rzędu wbijamy po jednym słupku, nad trzema środkowymi słupkami robimy 2 słupki przerabiane razem (łączone u góry).
6. rząd: na mostkach z łańcuszka robimy 2 sł., 3 o. łańc., 2 sł., w każdy słupek poprzedniego rzędu wbijamy po jednym słupku, nad trzema środkowymi słupkami robimy 2 słupki przerabiane razem (łączone u góry).

Powtarzamy 5. rząd. Aby spódniczkę rozkloszować rząd 12., 19.,27.,36. i 46 robimy tak jak rząd 6. Ponieważ zrobienie tylu słupków trwa długo (u mnie w sumie rok z przerwami) od pewnego momentu (dokładniej: poza strefą "majtkową"), w moim przypadku od 31. rzędu w co drugim rzędzie zamiast kolejnych słupków robiłam naprzemiennie 1 sł. i o. łańc., a od 39 rzędu już w każdym rzędzie naprzemiennie 1 sł. i o. łańc.

Pozostaje do omówienia rząd numer -1 (minus jeden). Smętnie wygląda robota rozpoczęta od prostego łańcuszka, więc po zrobieniu całości na górze należałoby ją wykończyć drobnym ornamentem, np. dwa półsłupki, *słupek, dwa podw. słupki, słupek, dwa półsłupki*, powtarzać to co zawarłam między gwiazdkami. Na koniec wewlec gumkę i/lub sznurek.

Dobór kolorów w rzędach jest taki: ciemnoziel., 3 morelowe, pomiędzy morelowymi seledyn, każdy następny moduł zaczyna się od ciemnozielonego, potem morelowego o 1 rząd więcej niż w poprzednim module, seledynowy pomiędzy morelowymi tak, by nie stykał się z ciemnoziel.

Czy to jest w miarę jasne...?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz